تعطیلات نوروزی و خبرهای زیست محیطی

»»» رودخانه زاینده رود در هفته اول تعطیلات نوروزی به پارکینگ خودروها تبدیل شد.

1محیط زیستی ها در رسانه های اجتماعی با ارسال عکس و خبر به این موضوع اعتراض کردند. آنها می گویند اینجا بستر زاینده‌رود است و این‌ها هم خودروهایی هستند که برای بازدید از باغ پرندگان، آکواریوم و باغ خزندگان اصفهان آمده‌اند. اماکنی که ایرادات فراوان محیط زیستی به آن‌ها وارد است. این فعالان به تجاوز به بستر زاینده رود اعتراض دارند و می گویند برنامه‌های شهرداری اصفهان تنها کارکرد تبلیغاتی دارند. شهرداری در واکنش به این خبر مدعی شد روح شهردار اصفهان هم از این ماجرا خبر نداشته است. نکته قابل توجه اینکه بررسی سوابق شهردار اصفهان در نوع خود بسیار جالب توجه است. از وی به عنوان شهرداری جوان و موفق نام می برند. وی با این سن و سال در شصت جای مختلف سابقه کاری دارد، توانسته چهار مدرک دانشگاهی بگیرد، در دهها مورد به کسب مقام اولی دست یابد، و بسیاری موارد دیگر، که یاد آدمی مثل سعید مرتضوی را تداعی می کند. در واقع وی اگر حتی در هریک از این مشاغل تنها یک سال شاغل بوده باشد الان بایستی حداقل هشتاد سال سنش باشد. اینکه وی چگونه می تواند در عرض دو تا سه دهه این همه کارهائی را که به خود نسبت می دهد انجام دهد در سیستم مدیریتی جمهوری اسلامی عجیب نیست.

»»» بررسی لایحه هوای پاک در مجلس در سال جدید

در این لایحه قرار است به معافیت خودروهای شخصی و دولتی تا دو سال از انجام معاینه فنی، اعطای تسهیلات ارزان قیمت برای جایگزین کردن خودروهای فرسوده، معافیت از پرداخت مالیات برای واردکننده‌های خودروهای برقی، تعیین حدود مجاز انتشار آلاینده‌های هوا، تبدیل پسماند به انرژی یا کود، پیشنهاد واریز بیست درصد از درآمد حاصل از اجرای قانون هوای پاک به صندوق توسعه محیط زیست و مواردی از این دست پرداخته شود. مجلس نشین ها می گویند ترافیک کاری مجلس در پایان سال گذشته برای بررسی بودجه مانع از آن شد که به این مهم پرداخته شود، اما امیدواریم در سال جدید بتوانیم این لایحه را به تصویب برسانیم. لایحه ای که قرار است برای قابل تحمل تر کردن عوارض سیاست های سودمحور در صنعت به طور عام و صنعت خودروسازی به طور ویژه مصوب شود. در این لایحه از توسعه زیرساخت های ترافیک شهری اسمی برده نمی شود. از پایداری توسعه حرفی به میان نیست.

2

»»» تشکیل صندوق کمک‌های مردمی نجات دریاچه ارومیه؛ ضرورت یا فراافکنی؟

در اینجا هم باز مجلس نشینها می گویند ما برای اینکه بتوانیم از نیروهای مردمی و توان آنها برای احیای دریاچه استفاده کنیم و تا حدی کمبود بودجه و نقدینگی را مرتفع کنیم به دنبال تأسیس صندق مشترکی بین مردم و دولت هستیم تا از کمک‌های مردمی بتوانیم به نحو مؤثری استفاده کنیم. از ابتدای ایجاد ستاد احیای دریاچه ارومیه تا کنون، تامین هزینه آن با دشواری روبرو بوده است است. سرمایه گذاری در این زمینه الویت نیست. بودجه تعیین می کنند ولی عملکرد تاکنونی آنها نشان داده است که محل تامین همین بودجه های تعیین شده هم مشخص نیست. کاسه گدائی در دست به سوی مردم می آیند. اگر در پروژه دریاچه ارومیه که مصوب کرده اند، ولی تامین نمی کنند چنین است، در مورد تالاب های دیگر چکار می کنند؟  در بحث ریزگردها چگونه است؟ الان هم که دیگر انتخابات در پیش است و قاعدتا بایستی هم چیز را فراموش کرد. از یکسال قبل، تا یکسال بعد از انتخابات همه کارها، راکد می ماند.

3.jpg

»»» پارازیت های شیراز  و ارسال کنندگان مجهول الهویه آن!

مشکل پارازیت های شیراز کماکان برجای خود باقیست. این مشکل که در سال گذشته با اعتراضات مردم شیراز در صدر خبرهای داخلی قرار گرفت و مسئولین را وادار کرد، اگرچه فقط در حد حرف، قول بدهند که برای حل این مشکل بکوشند. با ساکت شدن مردم، آنها حل این مشکل را هم به دست فراموشی سپردند.هنوز هیچ ارگانی مسئولیت آنرا به عهده نگرفته است. به گفته خودشان مخابرات در این کار دست نداشته است، سازمانهای سیاسی هم در آن دخیل نبوده اند، پس شاید نیروهای نظامی و انتظامی مسئول ارسال پارازیت ها باشند. اعتراضات مردم شیراز نشان داد که در سیستمی که در آن سگ صاحبش را نمی شناسد، بایستی برای هرمطالبه ای خود مردم با اتکای به نیروی خودشان ورود کنند تا بتوانند از سلامت زندگی و محیط خود دفاع کنند.

4

»»» فراخوان گروه های زیست محیطی و فواید آن

فراخوان و درخواست گروههای زیست محیطی مستقل از دولت برای دخالتگری مردم در امور مرتبط با سلامت و بهداشت جامعه از مواردیست که این روزها بسیار شاهد هستیم. یکی از این فراخوان ها مردم را به جمع آوری زباله های تولید شده در روز سیزده بدر دعوت کرده بود. از آنجائی کهمقابله با تخریب محیط زیست امری است روزانه و دائمی، برپائی چنین کمپین های مفید هستند. این کمپین ها کارکردهای متنوعی دارند. اول اینکه فرهنگ حفاظت از محیط زیست را بالا می برند و مسئولیت فرد در قبال اجتماع را تقویت می کنند. دوما از دل این قبیل کمپین ها همگرائی ها و رشد روحیه همکاری بین افراد و سازمانهای محیط زیستی شکل می گیرد. در مرحله سوم تجربه نشان داده است که این همگرائی ها قدرت مقابله مردم با تخریب گسترده محیط زیست توسط صاحبان سرمایه و دولتهای حامی آنها را بالا می برد. مورد چهارمی که می شود به آن اشاره کرد این است که حضور مستمر مردم در پاسداری فعال از داشته های محیط زیستی، قویترین ضمانت برای جلوگیری از قدرت نمائی صاحبان قدرت در این حوزه خواهد بود. و دست آخر اینکه این شکل از کار مردم و گروهای زیست محیطی در استفاده از رسانه های اجتماعی مستقل از دولت ها، صدای محیط زیست را رساتر می کند.

1

به امید اینکه سال جدید هرشهروندی بتواند در رساترکردن صدای محیط زیست کشورمان شریک باشد.

 

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s