مروری بر سخنان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و چند سوال از وی!

هوای تازه: محیط زیست کشورمان اسیر دست کسانی است که دوسره بار می کنند. از سوئی به هیچ وجه مسئولیت عملکرد خود در نابودی محیط زیست کشورمان در این چهاردهه را نمی پذیرند، و از سوی دیگر هم چون کاسه داغتر از آش سنگ محیط زیست را به سینه زده و توپ را به زمین مردم می اندازند. سخنان رئیس سازمان محیط زیست و معاون رئیس جمهور مشتی است نمونه خروار از این شکل برخوردها.4

روزنامه اطلاعات: معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه نسل فعلی یکی از بدترین نسل‌های تاریخ ایران زمین در امانتداری از منابع طبیعی و محیط زیست بوده و چیزی برای نسل‌های بعد باقی نگذاشته است، گفت: برخی منابع مانند آب از مرز بحران هم گذشته ‌است و خاک کشور هم در حال دچار شدن به همین سرنوشت است و در شرایط بحرانی قرار دارد. از سوی دیگر، با اینکه جمعیت به ۸۰ میلیون نفر رسیده است، اما هنوز برای خیلی‌ها نحوه استفاده صحیح از منابع محدود مهم نیست.

هوای تازه: جناب آقای کاسه داغتر از آش؛ آیا جسارت این را داری که بگوئی کدام سازمان و نهاد حکومتی در جهت استفاده صحیح از منابع محدود سازماندهی داشته است؟ آیا این امکان برای شما وجود دارد که برای مردم بگوئید از نظر شما این خیلی ها کدام هستند؟ 

به گزارش سایت روزنامه اطلاعات، دکتر عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این مطلب در اولین همایش روز جهانی خاک که در محل وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، افزود: در گذشته ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر جمعیت در کشور داشتیم و هر چه خواستیم آب و خاک را استفاده کردیم بی آنکه آینده‌نگری داشته باشیم. اما با افزایش جمعیت نیازها اضافه شد و آن چیزی که بی‌ارزش بود، اکنون ارزش پیدا کرده است.

هوای تازه: جناب آقای کاسه داغتر از آش، همین امروز یکی از اساسی ترین سوالی که از شما می شود این است که آیا شمائی که مدعی هستید بر وخامت اوضاع اشراف دارید آینده نگری دارید؟ اگر دارید تجلی آن در کجاست؟

دکتر کلانتری با بیان اینکه این نسل یکی از بدترین امانتداران نسل های تاریخ این سرزمین بوده و چیزی برای نسل‌های بعد باقی نگذاشته است، گفت: معلوم نیست که نسل های بعدی چطور در مورد این نسل قضاوت خواهند کرد اما حداقل کمی به وظایف خود عمل کنیم و امکانات تجدیدپذیر را تجدید‌ناپذیر نکنیم.

هوای تازه: جناب آقای کاسه داغتر از آش؛ آیا ما حق داریم به شما بگوئیم که شما با فریاد آی دزد آی دزد تصمیم دارید که از پذیرش مسئولیت بلائی که بر سر آب و خاک این مملکت آورده اید، شانه خالی کنید؟

وی افزود: کی به ورشکستگی آب می رسیم؟ وقتی که مصارف از منابع بیشتر باشد؛ کاری که ما با آب کردیم اینگونه بود و متاسفانه خاک هم به همین مسیر می رود؛ بیش از آنکه خاک را طبیعت فرسوده کند، ما آن را با شور کردن و فشار بر خاک و رفتارهای نادرست دیگری که داریم، فرسوده می کنیم.

هوای تازه: جناب آقای کاسه داغتر از آش؛ سوال همیشگی ما از شما همان است؛ منظور شما از «ما» کیست؟ چه کسانی آبها را شور کرده اند و چه کسانی بر خاک فشار آورده اند که منّت آنرا را بر مردم می گذارید؟

معاون رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: این موضوع با ایجاد تشکیلات و سازمان جدید و افزایش بودجه و ایجاد وزارت خاک و جنگل و محیط زیست و آب هم حل نمی شود؛ باید فرهنگ درست شود و با مردم صادق باشیم.

هوای تازه: جناب آقای کاسه داغتر از آش؛ حالا که به بودجه و سازماندهی و نیرو نیازی ندارید، ممکن است به مردم بگوئید مسئولیت این فرهنگ سازی را قرار است به گردن چه کسانی بیاندازید؟ و اصولا مسیر دست یافتن به این فرهنگ متعالی از چه راهی می گذرد؟ 

وی افزود: دائما نگوییم ما کشور بزرگی هستیم و می توانیم جمعیت بیشتری داشته باشیم، منابع تولید غذا در ایران محدود است. باقیمانده نیازمان را باید وارد کنیم و در صورتی که قصد افزایش جمعیت داریم این افزایش جمعیت باید منوط به تامین غذا از طریق واردات باشد.

هوای تازه: جناب آقای کاسه داغتر از آش؛ ممکن است بگوئید چه کسانی نباید بگویند که می توانیم جمعیت بیشتری داشته باشیم؟ منظورتان ولی فقیه نظام که نیست؟ 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s